Choate Performance | SKU: CEP59C12VDHR
5.9 12V Cummins Daily Driver Cylinder Head Reman Choate Performance
0 in stock
5.9 12V Cummins Daily Driver Cylinder Head Reman
Choate Part Number: CEP59C12VDHR
OE Part number: 3966454
Fitment: 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998
Manufacturer: Choate Engineering Performance
  • 5.9 12V Daily Driver Cummins Remanufactured Diesel Engine Cylinder Heads Include:
  • New Oversized Valve Seats
  • New Valve Guides
  • New Seals
  • New Valves
  • New Pipe Plugs
Cleaning Process:
Once the 5.9 12V Daily Driver Cummins Diesel Engine cylinder head passes our rigorous inspection for cracks and imperfections through MPI testing, it will go through a stress relieving process in a furnace to turn any grease and oil into ash.
After this, we check it for any broken bolts or studs, and remove them.
Once it has met our stringent standards, it will then start through the machining process.
Machining Process:
Inspection Process:
Once our machining processes are complete, we pressure test the 5.9 12V Cummins cylinder heads with 40 PSI pressure to make sure there are no leaks. Then we send it through another extensive cleaning, quality control inspection and sign off sheet that will include all specs of the heads.