Choate Performance | SKU: CEP59C24VDHR
5.9 24V Cummins 1998.5-2002 VP Daily Driver Cylinder Head Reman Choate Performance
0 in stock
5.9 24V VP Cummins Daily Driver Cylinder Head Reman
Choate Part Number: CEP59C24VDHR
OE Part number: 3945524
Fitment: 1998.5, 1999, 2000, 2001, 2002
Manufacturer: Choate Engineering Performance
This upgraded 5.9 24V VP Cummins Diesel engine cylinder head is a great choice for an improvement over stock. This listing is for 1 Cylinder Head.
5.9 24V VP Daily Driver Cummins Remanufactured Diesel Engine Cylinder Heads Include:
  • New Oversized Valve Seats
  • New Valve Guides
  • Regrind Valves and inspect margins for proper sealing.
  • New Socket Plug
Cleaning Process:
Once the 5.9 24V VP Daily Driver Cummins Diesel Engine cylinder head passes our rigorous inspection for cracks and imperfections through MPI testing, it will go through a stress relieving process in a furnace to turn any grease and oil into ash.
After this, we check it for any broken bolts or studs, and remove them.
Once it has met our stringent standards, it will then start through the machining process.
Machining Process:
Inspection Process:
Once our machining processes are complete, we pressure test the 5.9 24V VP Daily Driver Cummins cylinder heads with 40 PSI pressure to make sure there are no leaks. Then we send it through another extensive cleaning, quality control inspection and sign off sheet that will include all specs of the heads.