Choate Performance | SKU: CEP60WPHR20
6.0 Workhorse Plus Cylinder Head Reman 20mm
0 in stock
6.0 Workhorse Plus Cylinder Head 20mm New
Choate Part Number: CEP60WPHR20
OE Part number : 1872648C93
Fitment,2005, 2006, 2007
Manufacturer: Choate Engineering Performance
6.0 Powerstroke Remanufactured Diesel Engine Cylinder Heads Include:
  • New Valve Stem Seals
  • New Valves Seats
  • New Valve Guides
  • New HD Springs - Higher Spring Pressure for larger turbos
  • O-Rings
  • Regrind Valves and inspect margins for proper sealing.
  • Cut seats with 3 angles and optimize flow.
Cleaning Process:
After this, we check it for any broken bolts or studs, and remove them.
Once it has met our stringent standards, it will then start through the machining process.
Machining Process:
Inspection Process:
Once our machining processes are complete, we pressure test the 6.0 Powerstroke cylinder heads with 40 PSI pressure to make sure there are no leaks. Then we send it through another extensive cleaning, quality control inspection and sign off sheet that will include all specs of the heads.
We measure the following specs by use of profilometer:
  • Valve recessions
  • Stem Heights
  • Installed Spring Heights
  • Spring Pressures
  • Keeper and Lock Positions
  • RA Recording
Tech Tip:
6.0 Workhorse Plus Cylinder Head 20mm Reman