FASS Fuel Systems | SKU: NDTSD11140F110G
FASS No-Drop Series 140F 110GPH Fuel System for RAM 1500, 2014-2019 Ecodiesel 3.0L (Stock-700HP)
0 in stock
FASS No-Drop Series Fuel System for 2014-2018 & 2019 Dodge RAM 1500 Ecodiesel (Stock-700hp) | Includes TSD11140F110G (140F/110gph/70psi) Fuel System + SK5501 FASS Diesel Fuel Sump Kit
Part No.: NDTSD11140F110G
No-Drop Kit Benefits:
Increases fuel lubricity at least 10%
Can 3x the life of injection components
Removes over 99% of the water from fuel
Eliminates entrained air and vapor
Filters out debris down to 2 Microns absolute
Provides FAR more fuel flow than OEM
Electric Fuel Heater Kits available for cold environments
Drastically simplifies installation
70psi