FASS Fuel Systems | SKU: NDTSN16140F110G
FASS No-Drop Series 140F 110GPH Fuel System for Nissan 2016-2019 Titan XD Cummins 5.0L (Stock-700HP)
0 in stock
FASS No-Drop Series Diesel Fuel System for 2016-2019 Nissan Titan XD Cummins 5.0L (Stock-700hp) | Includes TSN16140F110G (140F/110gph/80psi) Fuel System + SK5501 FASS Diesel Fuel Sump Kit
No-Drop Kit Benefits:
Increases fuel lubricity at least 10%
Can 3x the life of injection components
Removes over 99% of the water from fuel
Eliminates entrained air and vapor
Filters out debris down to 2 Microns absolute
Provides FAR more fuel flow than OEM
Electric Fuel Heater Kits available for cold environments
Drastically simplifies installation
80psi