FASS Fuel Systems | SKU: NDTSPF15180F140G
FASS No-Drop Series PLUS 180F 140GPH Fuel System for Ford Excursion 2000-2005 Powerstroke 6.0L & 7.3L (Stock-700HP)
0 in stock
FASS No-Drop Plus Series Diesel Fuel System for 2000-2005 Ford Excursion Powerstroke 6.0L & 7.3L (Stock-700hp) | Includes TSPF15180F140G (180F/140gph/65psi) Fuel System + SK5501 FASS Diesel Fuel Sump Kit
Fits: Fits 2000-2005 Ford Excursion Powerstroke 6.0L & 7.3L
Part No.: NDTSPF15180F140G
No-Drop Plus Kit Benefits:
Increases fuel lubricity at least 10%
Can 3x the life of injection components
Removes over 99% of the water from fuel
Eliminates entrained air and vapor
Filters out debris down to 2 Microns absolute
Provides FAR more fuel flow than OEM
Electric Fuel Heater Kits available for cold environments
Drastically simplifies installation
65psi