FASS Fuel Systems | SKU: TSPF20180F140G
FASS Titanium Signature Series PLUS 180F 140GPH Fuel System for Ford 2023-2024 Powerstroke 6.7L (Stock-700HP)
0 in stock
2023-2024 Ford Powerstroke 6.7L Titanium Signature Series Plus 140GPH (TSPF20180F140G)
Fits: Fits 2023-2024, Ford, F-250 / F-350 / F-450, with 6.7L Powerstroke
Part No: TSPF20180F140G
Fuel System rating: 180Flow/140gph/65psi
Note: Installation of this kit on a cab and chassis may require modifications.
2023-2024 6.7L Powerstroke 140GPH System Features:
New Whisper Technology
Complete Replacement System
140 Gallons Per Hour Flow Rating
Removes Water, Air and Debris from Diesel Fuel
2 Micron Filtration Rating
Protects and Extends the Life of Your Injectors
Improved Cold Weather Starts
Decreases Carbon Monoxide & Carbon Dioxide Emissions
½ Inch Fuel Lines and Ports
Fuel Mileage Improvement
Improved Fuel Volume Delivery
Smoother Engine Idle
Optional Electric Heater Ports
Optional Fuel Pressure Gauge Port
Limited Lifetime Warranty
1,000,000 Mile Motor
30,000 Mile Filter Life Expectancy
Quietest Motor on the Market
ORB (O-Ring Boss) Fittings
6061 Aluminum Black Anodized Fittings
Black Fuel Line
65psi